Polskie Towarzystwo Medycyny Rodzinnej (PTMR) zostało utworzone w 1999 roku. Towarzystwo jest organizacją interdyscyplinarną, zrzeszającą wszystkich zainteresowanych medycyną rodzinną, przede wszystkim lekarzy specjalistów medycyny rodzinnej.
Nasza misja to:
- upowszechnianie najnowszych osiągnięć naukowych w zakresie szeroko rozumianej medycyny rodzinnej
- umożliwianie wymiany doświadczeń i informacji na temat medycyny rodzinnej,
- służenie jako płaszczyzna współpracy lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej ze specjalistami różnych dyscyplin medycznych,
- inspirowanie lekarzy rodzinnych do stałego podnoszenia kwalifikacji zawodowych,
- zachęcanie lekarzy rodzinnych do twórczej pracy naukowej i rozpowszechnianie wyników ich badań,
- opiniowanie aktów prawnych dotyczących systemu ochrony zdrowia i kształcenia kadr medycznych,
- udział w dyskusjach nad rozwojem systemu ochrony zdrowia w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem medycyny rodzinnej i POZ.
Towarzystwo realizuje swoją misję między innymi poprzez:
- edukację lekarzy rodzinnych i POZ w różnych formach ustawicznego kształcenia (kongresy, konferencje szkoleniowe i warsztaty, a także szkolenia on-line),
- działalność wydawniczą w zakresie medycyny rodzinnej (podręczniki i czasopisma z dziedziny medycyny rodzinnej),
- opracowywanie (również we współpracy z innymi towarzystwami naukowymi) rekomendacji i zaleceń postępowania diagnostyczno-terapeutycznego dla lekarzy pracujących w podstawowej opiece zdrowotnej,
- udział przedstawicieli towarzystwa w pracach:
- zespołów powoływanych przez Ministra Zdrowia
- zespołu akredytacyjnego dla placówek POZ
- Państwowej Komisji Egzaminacyjnej
- współpracę z innymi towarzystwami i organizacjami, działającymi na rzecz rozwoju medycyny rodzinnej, podstawowej opieki zdrowotnej oraz kształcenia profesjonalnych kadr medycznych.
WONCA Europe 2024 w Dublinie
WONCA to międzynarodowa organizacja zrzeszająca lekarzy rodzinnych z całego świata. Misją WONCA jest poprawa jakości życia ludzi na całym świecie poprzez zapewnienie wysokich standardów opieki nad pacjentami w podstawowej opiece zdrowotnej.
Swoją misję organizacja realizuje poprzez:
- promowanie zindywidualizowanej, kompleksowej i ciągłej opieki nad pacjentem i jego rodziną
- promowanie równości poprzez sprawiedliwe traktowanie wszystkich grup ludzi w kontekście całej opieki zdrowotnej i innych inicjatyw społecznych
- zachęcanie i wspieranie rozwoju organizacji akademickich lekarzy rodzinnych
- zapewnianie forum wymiany wiedzy i informacji pomiędzy Organizacjami Członkowskimi oraz pomiędzy lekarzami rodzinnymi
- reprezentowanie polityki oraz działań edukacyjnych, badawczych i usługowych lekarzy rodzinnych wobec innych światowych organizacji i forów zajmujących się zdrowiem i opieką medyczną
W dniach 25-28 września 2024 roku w Dublinie odbędzie się międzynarodowa konferencja WONCA Europe, w której uczestniczyć będą członkowie WONCA z całej Europy, w tym także przedstawiciele PTMR.
W trakcie konferencji dr hab. n. med. Karolina Kłoda oraz lek. Aleksander Biesiada będą mieli możliwość zaprezentowania zgłoszonych przez PTMR abstraktów. Prelegenci omówią wpływ wdrożenia opieki koordynowanej w Polsce oraz opracowane przez PTMR kalendarze szczepień dorosłych.
Dodatkowo w dniu 28.09.2024 zostanie przeprowadzony streaming na żywo z Dublina z uczestnikami na miejscu! W wydarzeniu wezmą udział:
- dr hab. n. med. Agnieszka Mastalerz Migas, prof. UMW
- dr hab. n. med. Karolina Kłoda
- lek. Aleksander Biesiada
Prelegenci wezmą udział w panelu dyskusyjnym na temat chorób z obszaru sercowo-nerkowo-metabolicznego oraz opowiedzą więcej o konferencji w Dublinie!
Serdecznie zapraszamy do udziału!
Sekcja Naukowa PTMR
ZAPROSZENIE DO SEKCJI NAUKOWEJ PTMR
DR HAB. N. MED. KAROLINA KŁODA oraz DR N. MED. MATEUSZ BABICKI
Opieka Koordynowana
DLACZEGO WARTO REALIZOWAĆ OPIEKĘ KOORDYNOWANĄ?
Ebook o diabetologii
Serdecznie zachęcamy do zapoznania się z e-bookiem, który przybliży Państwu tematykę porad edukacyjnych oraz dietetycznych u pacjentów z cukrzycą w ramach opieki koordynowanej w Podstawowej Opiece Zdrowotnej.
Publikacja jest skierowana przede wszystkim do lekarzy, pielęgniarek oraz dietetyków.
W środku znajdą Państwo doskonale i wyczerpująco omówione zagadnienia dotyczące edukacji pacjentów z cukrzycą w warunkach POZ.
Wśród autorów opracowania znaleźli się polscy eksperci w dziedzinie medycyny rodzinnej, w szczególności w zakresie pielęgniarstwa diabetologicznego i rodzinnego oraz żywienia człowieka.
Publikacja powstała dzięki wsparciu udzielonemu przez Boehringer Ingelheim.
Ebook: Porady edukacyjne i porady dietetyczne realizowane w podstawowej opiece zdrowotnej w ramach świadczenia opieki koordynowanej.
Załączniki dot. cukrzycy
W opracowaniu zawarto 40 załączników, m.in. dzienniczki dla pacjentów, listy kontrolne, kwestionariusze do oceny stanu i wiedzy pacjenta oraz wiele innych, przydatnych materiałów w opiece nad chorym z cukrzycą. Poniżej znajdą Państwo zbiór praktycznych narzędzi do wykorzystania w codziennej pracy.